Ana Sayfa  »  Dünya  »  Vah Vah Çok Üzüldük: ABD’li General Kederli!
Vah Vah Çok Üzüldük: ABD’li General Kederli!
 3 Hafta Önce
 0
 57

ABD yetkililerinin son açıklamalarına ABD Çark Etti başlıklı konumuzda yermiştik. Ancak bugün gelen haber ile yine ABD bir skandala daha imza attı. Bu seferki skandala imza atan ABD Savunma Bakanı James Mattis'ten geldi. Zeytin Dalı Harekatı'ndan baya rahatsız görünen Savunma Bakanı, açıklamasıyla ne kadar üzüldüğünü dile getirdi. Bizde bu üzüntüsüne karşılık alaycı bir yaklaşımla vah vah çok üzüldük konuyla yazmak istedik.

 

James Mattis

 

ABD'den gelen kafa karıştırıcı haberlere bir yenisi daha eklendi. Bu sefer adeta terör örgütünü savunacak açıklama yapıldı. Terör örgütünü açıklamasıyla savunan ABD Savunma Bakanı James Mattis'in Afrin'de düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'na yönelik kullandığı "Türkiye'nin Suriye'de yaptığı operasyonları, IŞİD'in yenilmesini karşı çabaları zarara uğratıyor. Bu çabaları garantiye alınmasının dikkatini dağıtıyor" ifadesine benzer saçmalık silsilesinde açıklama yapmayada devam etmektedir.

 

Irak'ta en üst düzeyde komutanlık yapan ve ABD Korgeneral Paul Funk, Irak – Suriye sınırında Kaim kasabasının yakınlarındaki bir karakolu ziyarete gitti. Ziyaret sonrasında yaptığı açıklamalarda, Afrin'de yapılan Zeytin Dalı Harekatı'n IŞİD için diğer cephelerindeki baskıyı düşürme ihtimali olduğunu, bu ihtimalinde büyük bir endişe yarattığını söyledi.

 

ABD Korgeneral Paul Funk, YPG/PYD terör örgütlerini kastederek "Partnerimizin dikkati dağılıyor. Bunu istemiyoruz. Bu durum, Suriye tarafında IŞİD'e karşı aralıksız devam eden bir mücadele" olarak açıklama yaptı.

 

Irak'ın batısında görev yapan Yarbay Brandon Payne de bazı açıklamalarda bulunmuştu. YPG/PYD'lilerden söz ederek Afrin'de düzenlenen Zeytin Dalı harekatı'na odaklanması durumunda savaşçılarını sınır bölgesinden çekebileceğini söyledi. Yani resmen terör örgütlerini sahiplendiklerini belirterek kendilerinin savaşçısı olduğunu belirttiler. Bütün bu açıklamalar yetmezmiş gibi IŞİD'in asıl odak noktası olması gerekir. Odak noktası olmaktan çıkarsa örgüte manevra alanı yaratacağını belirten Payne, açıklamasına "bunu yapmak istemiyoruz" yönünde ifadede bulundu.

 

Terör örgütlerini savunan açıklamlar gelmeye devam ederken, ABD'den terör örgütlerini savundukları yönünde en son ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı olan General Joseph Votel, CNN International adlı programda yaptığı açıklamada YPG/PKK kontrolünde bulunan Menbiç'le ilgili bazı açıklamalarda bulunarak mevcut bölgede bulunan bazı askerlerinin çekilmeyeceğini duyurdu.

 

Bahsi geçen açıklamada Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "Terör örgütüyle ABD'nin bağını koparması ve onlara hiçbir şekilde silah bırakılaması gerekir. Kendi verdikleri silahların hepsini geri almalı ve Menbiç'ten derhal çekilmesi gerekir" açıklamasının ardan böyle bir açıklamada bulundu.

Dünya
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Tüm Kategorilerden (Sondan Başa)
Tüm Kategorilerden (Rastgele)