Ana Sayfa  »  Politika  »  Türkiye – ABD Gerilimine Kritik Telefon Görüşmeside Fayda Etmedi
Türkiye – ABD Gerilimine Kritik Telefon Görüşmeside Fayda Etmedi
 1 Ay Önce
 0
 59

Türkiye ile ABD arasındda terör örgütü PDY'ye silah ve eğitim vermesinin ardından ortam karışmıştı. PDY'yi terör örgütü olarak görmeyen aksine destekleyeceğini açıklayan ABD, Türkiye'nin tüm uyarılarına rağmen dikkate almamış, arsızca destek vermeye devam etmişti. Bunun üzerine Türkiye gücünü göstermek ve Türkiye için tehtid unsuru olan PDY'yi ve kovuşlandığı bölgeyi temizlemek için bölgeye bir haftadır askeri hareketlara başlamıştır. 

 

türkiye abd

 

Hızla askeri harekatına ve güvenli bölge oluşturmaya devam eden Türk askerleri ve onları destekleyen ÖSO güçleriyle ortaklaşa operasyonlara devam ediyor. Hava desteğinide kullanan Türkiye hergün başarısına başarı katarak güvenlik hattını oluşturmaya başladı.

 

Temizlik ve güvenli bölge oluşturmak ve orta doğuya barış mesajı vermek amacıyla operasyonunun adını "Zeytin Dalı Harekatı" adını vermiştir. Harekatının ismi Zeytin Dalı Harekatı'nın diğer bir mesajı ise, kimse Türklerle oyun oynamasındır!

 

Bütün bunlar yaşanmaya devam ederken, ABD Başkanı Donald Trum ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında geçtiğimiz günlerde telefon görüşmesi geçmişti. Bu görüşmenin ardından ortamın biraz daha sakinleşeceği düşünülüyordu. Ancak bu durumu ortamı dahada gerdi.

 

Kritik telefon görüşmesinin ardından bir telefon görüşmesi daha yaşandı.

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın ile ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı olan General H.R. McMaster telefonda görüştüler.

 

İkili arasında geçen görüşme Türkiye'nin Afrin operasyonu olan Zeytin Dalı Harekatı konuşuldu. Ayrıca açıklama krizinide görüşen iki yetkili, ABD'nin YPG/PYD hain terör örgütüne silah desteği hakkında da görüşmeler yapıldı.

 

KOORDİNASYON BİLGİSİZLİĞİ VE YETERSİZLİĞİNİ ABD KABUL ETTİ

 

Erdoğan ve Trump'ın telefonla görüşmesinden sonra yaşanan açıklama krizinden sonra McMaster, Beyaz Saray yönetimi arasında çeşitli açıklamalarda bulunurken koordinasyon yetersizliği ve bilgisizliği yaşandığını kabul etti. Koordinasyonsuzluğun nedenini ise, görüşme olduğu sırada kendilerinin Davos'ta çeşitli temeslarda olduklarını ve açıklama yapan ekipin Washington'da Beyaz Saray'da olmasına bağladıklarını belirttiler.

 

İbrahim Kalın ile McMaster tarafından yapılan görüşmede yanlış anlaşılmalar olduğunu ve bunun önüne geçmek için ne yapılması gerekiyorsa yapacaklarını iletti. Yapılan yanlışları önlemek için yakın koordine içinde olunması konusunda anlaşma sağlandı. Yani burada anladığımız; liderler düzeyinde görüşme sonrasında yapılan iki taraflı açıklamalarda artık kordineli bir şekilde hareket edilecek. 

 

En son yapılan görüşmede varılan nihai nokta, yeniden çeşitli uygulamalar konusunda görüş birliğine varıldığı konusunda anlaşıldı.

 

TÜRKİYE'NİN GEREKLİ GÖRDÜĞÜ TALEPLER


1- Hiçbir şekilde silah verilmesin. 
2- Verilmiş olan silahlar toplansın. 
3- Eğitim vermeyi durdursunlar. 
4- Lojistik destek sonlandırılsın. 
5- YPG ile tüm ilişkiler kesilsin.

 

Politika
ABD Çark Etti!

ABD, yaşanan son krizlerden sonra Türkiye’nin geri adım atmayacağını anlayınca çark etmeye başladı. ABD’nin son açıklaması “Kendimizle dalga geçiyoruz ama YPG, PKK’dır ” diyerek resmen yaptığı hatayı kabul etti.             ABD’de yayınlanan Amerika’nın Sesi adlı haberde Washington’da yer alan Hudson Enstitüsü’ndeki bir panele yer verildi. Enstitüte yapılan konuşmada Bush dönemine atıfta […]

CHP Kurultayında Mükerrer Oy Tartışması

Bugün televizyon, radyo ve internet haberlerinde CHP'nin yapmış olduğu 36. Olağan Kurultayı ile ilgili haberlere çok fazla yer verildiğini görmüşsünüzdür. Peki CHP'nin yapmış olduğu Olağan Kurultayı nedir? Olağan Kurultayında gerçekleşen tartışmalar arasında Mükerrer Oy tartışması çıkmış. Mükerrer oy nedir?        CHP'nin yapmış olduğu Olağan Kurultay'dan ziyade bahsedilen Olağan Kurultay ve Mükerrer oy tanımlarının […]

Erdoğan Kılıçdaroğlu’nu Kutladı

Dün gerçekleşen CHP Olağan Kurultayında yeni genel başkan seçimi vardı. CHP genel başkan adayları arasında Kılıçdaroğlu ve İnce vardı. Yapılan seçimde Kemal Kılıçdaroğlu yine genel başkan oldu. Tartışmalı geçen olağan kurultay hakkında "CHP Kurultayında Mükerrer Oy Tartışması" mükerrer oy ve olağan kurultay bilgileri vermiştik. Tartışmalardan sonra gerçekleşen seçim atmosferinden sonra olağan seçim süreci başlamış oldu. […]

Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Tüm Kategorilerden (Sondan Başa)
Tüm Kategorilerden (Rastgele)