Ana Sayfa  »  Yaşam  »  İzopropil Alkol İçilir mi?
İzopropil Alkol İçilir mi?
 3 Hafta Önce
 0
 82

İzopropil alkolün tüketiminden önce ne olduğunu, ne işe yaradığını ve nerelerde kullanıldığını idrak etmemiz gerekmektedir. Farklı amaçlar içinde kullanılan izopropil alkol çeşitli araç ve gereçlerde temizlik olarak kullanıldığı gibi bazı alanlarda biyolojik olarak katkı sağlaması amacıyla tüketilmektedir. Peki izopropil alkolü içilir mi? Bunun cevabını makalemizde bulacaksınız. 

 

izopropil alkol

 

İzopropil Alkol Nedir?

İzopropil alkolün diğer adı propandır. Propan'ın formülü C3H8O'dur. 3 adet karbon, 8 adet hidrojen ve 1 adet oksijenin birleşmesiyle meydana gelmektedir. Özellikleri ise renksiz, sıvı ve yanıcıdır. 

 

İzopropil Alkol Ne işe Yarar?

İzopropil alkol, çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Bunların başında endüstriyel temizleyici ve dezenfekte etmekte işe yarar.  En fazla hastane ve evlerde çeşitli temizleme amacı için faydalanılmaktadır.

 

İzopropil Alkol Neredelerde Kullanılır?

Mutfaklarda, hastanelerde, moleküler biyoloji gibi alanlarında kullanılmak için sıkça rastlanılmaktadır. Ağır bir çözücü olduğu için tercih edilmektedir. Hastanelerde dezenfekte etme amacıyla çeşitli aletler için kullanılır. Mutfaklarda ise hergün kullanabildiğiniz ancak gözünüzün görmediği alanları temizlemede kullanılır. Moleküler biyolojide ise çeşitli üretim yapılacağı sırada yan ürün veya kullanılan makineleri temizlemek için çok elverişli bir materyaldir. Diğer bir kullanım amacı ise arabalarınızda bulanan lekeleri temizlemek içinde birebir çözümdür. Ayrıca boya çözücü olarakta kullanılmaktadır.

 

İzopropil Alkol İçilir mi?

Yaklaşık olarak yüzde 70 gibi bir orana sahip ve hatta daha yoğun eriyik halde olan etil alkole oranla daha güçlü bir bakterisit etkiye sahiptir. Bu nedenle insan vücudunda tehlikeli ve onarılmaz sağlık sıkıntılarına neden olmaktadır. İnsan vücuduna alınması çok tehlikeli olan izopropil alkol kesinlikle içilmemelidir.

 

Mikrop öldürücü özelliğe sahip olduğu için vücudunuzdaki yararlı bakterilerinde ölmesine neden olmaktadır. Vücudunuzun iç organlarına zarar verecek boyutlara getirmektedir. Kaçak alkol ürütemi yapılan yerlerde de izopropi alkol kullanılmaktadır. Bu nedenle kaçak alkol ve üretilen yerlerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle temin edilmek istenen izopropi alkol, bu nedenle satın almakta zorluk çekeceğiniz maddelerden biridir.

 

Amacı dışında kullanılmasından dolayı üretimi ve satışı büyük bir titizlikle yapılan izopropil alkol, genel anlamda insan sağlığına zararlı olduğu kadar temizleme aracı olarakta ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Diğer bir tehlikeli özelliği ise patlamasıdır. Ağzı kapalı kaplarda içine yan ürün olarak bazı kayaçlar temas ettiğinde kıvılcım yaratmakta ve ciddi şekilde patlamaya neden olmaktadır.

 

Gıcık adam olarak sizleri makelemizinde tekrar uyaralım. Kesinlikle izopropil alkolü içmek gibi amacı dışında kesinlikle kullanmayınız. Hem sizler için tehlikeli hem sevdiklerinizin sağlığını etkilemektedir. Kullanacağınız zaman dikkatli bir şekilde kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Yaşam
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Tüm Kategorilerden (Sondan Başa)
Tüm Kategorilerden (Rastgele)