Ana Sayfa  »  TeknoBil  »  Çinliler Maymun Klonladı!
Çinliler Maymun Klonladı!
 1 Ay Önce
 0
 65

Çin basınından gelen ajans haberlerine göre, Çinli Bilim adamları tarafından klonlama haberi geldi. Yapılan bilim haberine göre,  Çin Bilimleri Akademesi (CAS)  adında araştırma merkezi olarak bilinen bilim insan topluluğu, Cong cong ve Hua hua adı verilen iki uzun kuyruklu makak maymununu klonladıklarını ve klonlama başarıyla gerçekleşti denildi.

 

maymun klonlanması

 

İlk klonlama olarak bilinen İskoçya’da 1996 yılında yapılan Dolly adında bir koyun klonlanmıştı. Aynı yönetimin kullandığı bildirilen çalışmalarda,  Somatik Hücre Nükleer Transferi (SCNT)  denilen metodunun kullanıldığı söylendi.

 

22 yıl önce klonlanan Dolly adlı koyunda kullanılan Somatik Hücre Transferi yöntemiyle iki farklı canlıdan transfer edilen hücreler bir yumurtaya yerleştiriliyor. İlk olarak yapay bir ortam hazırlanıyor. Daha sonra bu ortamda yumurtanın elektrik şoku ile bölünmesi sağlanıyor. 

 

Yumurtalara elektrik şoku verilerek başarı elde edildikten sonra bir taşıyıcı anne vasıtasıyla, anneye yerleştiriliyor. Yumurta taşıyıcı anneye yerleştirildikten sonra gelişme sürecine başlaması sağlanıyor. Bununla birlikte deneylerde doğum yapıldıktan sonra deneklerin çoğunun yaşamadığı gözlenmiştir.

 

Yaklaşık olarak bir buçuk ay önce dünyaya gelen uzun kuyruklu iki makak maymunu sütle beslendiği, ayrıca gelişmelerin ise sorunsuz bir şekilde devam ettiği söylendi.

 

Makak maymunlarının insana benzer yapıları olmasından kaynaklı olarak klonlamanın zorluk taşıdığı söylenirken, 2 adet makak maymunu için tam olarak 127 adet yumurta ve toplam 79 embriyo kullanıldığı yönünde bilgi verildi. Bilim insanlarından oluşan bu ekibin belirtilen 2 adet makak maymunu klonlama konusunda biyolojik zorluklar yaşandığı ve bu zorlukları aşmak için yaklaşık olarak 3 yıl gibi bir süre boyunca uğraştığı söylendi.

Makak maymunlarının klonlama programının başında bulunan Muming Poo, konuyla alakalı olarak “İnsanlar primat canlılardır. Bu başarı ile insanlar dahil primat canlıları klonlamak için teknik engeller aşıldı.” açıklamasını yaptı.

 

CAS’a bağlı olan ve tam adı  İnsandışı Primat Araştırma Merkezi, araştırma grubu lideri olan Sun Çiang ise SCNT işlemleri süresince çok hassas olduklarını belirterek; “Somatik hücre transferini ne kadar hızlı yaparsanız yumurta o kadar az zarar görür.” ifadelerini kullandı.

Çinli bilimadamları tarafından gerçekleştirilen makak maymunu klonlanması Cell bilim dergisinde yayımlandı.

 

İlk klonlama koyun Dolly olduğu bilinsede, aslında ilk klonlama koyun değil, iribaş olarak bilinen kurbağa yavrusudur. Dünyada ilk kez olarak bilinen iribaş kurbağa yavrusunun klonlanması 1958 yılında yapılmıştır. 1963 yılında ise bir sazan balığı klonlanmıştır. Koyun Dolly’nin klonlanması ise 3. klonlanan canlı olarak literatüre girerek 1996 yılında klonlanmıştır. Koyun Dolly’i diğer klonlanan canlılardan ayıran özelliği ise ilk primat canlı olmasıdır. Yetişkin bir koyundan alınan hücre vasıtasıyla deneyler yapılarak, en son 227. denekte başarılı sonuç alınmıştı. Primat canlı olarak Dolly klonlandıktan sonra sırayla domuz, inek, köpek, tavşan ve fare gibi bir çok hayvan klonlanmıştır.

 

TeknoBil
Yerli Adaptör Geliyor!

Türk Savunma Sanayisinde yenilikler devrim gibi adımlarla hızla ilerlemeye devam ediyor. Teknolojisini %100 yerli olarak geliştirme yolunda hızla ilerleyerek adımlar atan Türk Savunma Sanayisi, bu sefer yerli adaptör olarak yerli olarak geliştirdiği "Nişangah Kalibrasyon Adaptörü" yüzde yüz yerli olarak üretmeye hazırlanıyor. Nişangah Kalibrasyon Adaptör nedir ve ne işe yarar? Nişangah Kalibrasyon Adaptörü nasıl kullanılır ve faydaları […]

Note 8 Batarya Ömrünü Uzatma

Güney Kore merkezli üretime sahip olan teknoloji lideri olan Samsung, 2017 yılında satışa çıkarttığı yeni model olarak bilinen  Note 8 telefon modelinin pil yani batarya ömrünü uzatma yöntemlerini açıkladı.             Teknolojide çağ üzerine çağ atlayan insanoğlu, hızla uyum sağladığı akıllı telefon modellerinde en çok karşılaştığı problemlerden biri olan şarj sorunudur. […]

WhatsApp Store Özelliği

Çağın vazgeçilmezleri arasına giren WhatsApp gün geçtikçe rekor üstüne rekor kırıyor. Son kırdığı rekorlar arasında aylık 1,5 milyar kullanıcıya ulaştı. Kullanıcı sayısını her geçen gün arttıran WhatsApp, haliyle gelişmesini ve yeniliklerini sürdürmeye devam ediyor. Yeni özellik olarak karşımıza çıkacak olan WhatsApp store için beta güncellemesi geldi. Yeni yayınlanan beta sürümünde çıkartma özelliği ve bu çıkartmaların […]

Tükenmez Kalemin İcadı ve İsmi Neden Tükenmez

Tükenmez kalemler günlük hayatımızda vazgeçilmez kalem çeşitleri arasındadır. Peki hiç düşünüz mü, tükenmez kalemler nasıl icat edilmiştir? Yada bir başka soru, tükenmez kalemlere neden tükenmez ismi verilmiştir? İşte bu soruların cevabını sizler için araştırarak paylaşıyoruz.  Tükenmez kalemler hakkında bilmediğiniz ilginç bilgileri sizler için derleyip toparladık. En fazla iş yerlerinde ve eğitim alanlarında kullanılan tükenmez kalemlerin […]

Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Tüm Kategorilerden (Sondan Başa)
Tüm Kategorilerden (Rastgele)