Ana Sayfa  »  Politika  »  CHP Kurultayında Mükerrer Oy Tartışması
CHP Kurultayında Mükerrer Oy Tartışması
 3 Hafta Önce
 0
 47

Bugün televizyon, radyo ve internet haberlerinde CHP'nin yapmış olduğu 36. Olağan Kurultayı ile ilgili haberlere çok fazla yer verildiğini görmüşsünüzdür. Peki CHP'nin yapmış olduğu Olağan Kurultayı nedir? Olağan Kurultayında gerçekleşen tartışmalar arasında Mükerrer Oy tartışması çıkmış. Mükerrer oy nedir? 

 

 

chp 36 olağan kurultayı

 

CHP'nin yapmış olduğu Olağan Kurultay'dan ziyade bahsedilen Olağan Kurultay ve Mükerrer oy tanımlarının ne demek olduğunun bilgisini vereceğiz. Haberlerde yer verilen bu kavramları herkes bilmeyebilir. Haber kaynaklarında bu şekilde açıklama yapılıyor ancak sıradan bir vatandaş bu olayın içinde olmadığı için kavramlarının ne demek olduğunu bilmiyorlar. Biz haberden ziyade sizlere bilgi mahiyetinde bilgiler vereceğiz. Maksat bilgi olsun gelişi güzel haber olmasın istiyoruz.

 

Olağan Kurultay Nedir?

Olağan kurultaydan öne kurultayın anlamını bilmemiz gerekiyor. Kurultayın diğer anlamı kongredir. bir siyasal partinin veya derneğin temel işlevlerinin görüşülmek üzere, belirli aralıklarla yada gerekçeler sunularak yapıldığı genel bir toplantıdır.

 

Olağan kurultay ise siyasal parti veya derneğin iç ve/veya dış gelişmelere bağlı olarak strateji ve politikaya yönelik kararlar alınarak, yıl içerisinde bütçeye dayalı bilanço onaylarını içeren; hükümete dahil olma, hükümeti kurma, hükümetten çekilme gibi konulara yönelik kararlar alınması ve seçimlere katılıp katılmama gibi kararların alınması, buna bağlı olarakta kontenjan için aday belirleme ve merkez içi yoklama yöntemiyle belirlenmesi gereken adayların seçilmesidir. Buna parti başkanı da dahildir.

 

Kurultaylar kamuoyuna açık olduğu gibi kamuoyuna kapalı da yapılabilir. Kurultay yapılırken çeşitli başlıklar altında farklılık gösterirse birden fazla oturum yapılabilir.

 

Mükerrer Oy Nedir?

Mükerrer, tekrar etme anlamına gelmektedir. Mükerrer oy ise tekrar eden oyun olmasıdır. Yani bir kişi oy kullanırken birden fazla adaya oy vermişse mükerrer oy olarak geçer.

 

CHP 36. Olağan Kurultayı mükerrer oy tartışmasına neden olmuştu. Yani bazı oy veren kurul üyeleri birden fazla adaya oy kullanmış. Bu sebeple tartışma yaşanmış.

 

Tartışma ise şu şekilde gelişmiştir. CHP 36. Olağan Kurultayında 49 adet mükerrer oy saptanmıştır. Kurultayda iki aday yarışıyordu. Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce. 49 kurultay üyesi hem Kılıçdaroğlu'na hemde İnce'ye oy vermiş. Bunun üzerine Kurultay yöneticileri geçersiz olan mükerrer oyların Muharrem İnce'den alınıp Kemal Kılıçdaroğlu'na vermiştir. Muharrem İnce ise buna itiraz ederek Kılıçdaroğlu'na neden verildiğini belirterek tartışma yaratmıştır.

 

Kılıçdaroğlu olaya müdehale ederek Kurul yönetimine mektup göndererek bahsi geçen geçersiz mükerrer oylarının kendisinden alınarak Muharrem İnce'ye verilmesini söylemiştir.

 

Muharrem İnce'de yine söz hakkı almış ve buna ihtiyacının olmadığını zaten kendi imza sayısının yeterli olduğunu, gerekirse 100 kişinin imzasını daha alacağını belirterek itiraz etti.

 

Tartışmaların devam etmesi üzerine mükerrer oylar tamamen geçersiz sayılarak seçim süreci başlamış oldu. CHP'nin 36. Kurultayında genel başkan seçim yarışması yapılmaktadır. Seçim sonucunda CHP'nin genel başkanı belirlenecek. Seçim sonucu henüz netlik kazanmamıştır.

 

Seçim sonucu belli olduğunda bu başlık altında sonucu sizlerle paylaşacağız.

Politika
Erdoğan Kılıçdaroğlu’nu Kutladı

Dün gerçekleşen CHP Olağan Kurultayında yeni genel başkan seçimi vardı. CHP genel başkan adayları arasında Kılıçdaroğlu ve İnce vardı. Yapılan seçimde Kemal Kılıçdaroğlu yine genel başkan oldu. Tartışmalı geçen olağan kurultay hakkında "CHP Kurultayında Mükerrer Oy Tartışması" mükerrer oy ve olağan kurultay bilgileri vermiştik. Tartışmalardan sonra gerçekleşen seçim atmosferinden sonra olağan seçim süreci başlamış oldu. […]

ABD Çark Etti!

ABD, yaşanan son krizlerden sonra Türkiye’nin geri adım atmayacağını anlayınca çark etmeye başladı. ABD’nin son açıklaması “Kendimizle dalga geçiyoruz ama YPG, PKK’dır ” diyerek resmen yaptığı hatayı kabul etti.             ABD’de yayınlanan Amerika’nın Sesi adlı haberde Washington’da yer alan Hudson Enstitüsü’ndeki bir panele yer verildi. Enstitüte yapılan konuşmada Bush dönemine atıfta […]

Türkiye – ABD Gerilimine Kritik Telefon Görüşmeside Fayda Etmedi

Türkiye ile ABD arasındda terör örgütü PDY'ye silah ve eğitim vermesinin ardından ortam karışmıştı. PDY'yi terör örgütü olarak görmeyen aksine destekleyeceğini açıklayan ABD, Türkiye'nin tüm uyarılarına rağmen dikkate almamış, arsızca destek vermeye devam etmişti. Bunun üzerine Türkiye gücünü göstermek ve Türkiye için tehtid unsuru olan PDY'yi ve kovuşlandığı bölgeyi temizlemek için bölgeye bir haftadır askeri […]

Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Tüm Kategorilerden (Sondan Başa)