Ana Sayfa  »  Yaşam  »  Boğazdaki Gıcık Nasıl Geçer?
Boğazdaki Gıcık Nasıl Geçer?
 1 Ay Önce
 0
 85

Genelde mevsimsel değişimlere bağlı olarak özellikle soğuk kış aylarında görülen üşütmelerle birlikte gelen boğazdaki gıcıklar zamanla insanı rahatsız etmemekle kalmaz, kuru öksürüğe de sebep olmaktadır. Kuru öksürük ise insanda sıkıntılar yaşatmaktadır.

Öksürükle birlikte ciğerlerinde üşütülmesine neden olan bu durum zamanla ciğerleri güçsüz düşürür. Bu noktadan sonra rahatsızlık ciddiye alınmalı ve ilk işiniz bir hekime danışmak olmalıdır. Ama doğal yollarla da ev ortamında bu rahatsızlığınızı giderecek yöntemlerde bulunmaktadır. Dediğimiz gibi öncelik bir hekime başvurmak olmalıdır.

boğazdaki gıcık, kuru öksürük

Söz konusu bu rahatsızlık "boğazdaki gıcıklık", "kuru öksürük" birlikte öksürük krizine neden olmaktadır. Bunun için aşağıdaki tedavi yollarını kullanabilirsiniz. Bu yöntemlerle rahatsızlığınızı hafif düzeye indirebilirsiniz.

Boğazdaki gıcık nasıl geçer;

  • 2 adet küp şekeri ağzınıza alarak emin. Kısa süre sonra bu yöntem etkisini gösterecektir.

  • Kekik çayı ile tedaviyi geçirebilirsiniz. Kekik çayının içine bal koyarak hem tadlandırmış olacaksınız, hem de daha etkili olacaktır. Dikkat etmeniz gereken; yaptığınız kekik çayı ve bal karışımını sıcak içmeniz gerekmekte. Bu yöntemle boğazınız yumuşayacak ve boğazdaki gıcığın geçtiğine şahit olacaksınız.

  • Diğer bir yöntem ise elma sirkesidir. Elma sirkesi ile ağzınızla gargara yaparak en kısa sürede etkisini göreceksiniz.

 

Kuru öksürük nasıl geçer;

  • Bir tane turp alın ve bunu rendeleyici ile rendeleyerek suyunu çıkartın. Turp suyunu içmeniz gerekecektir. Ancak tadı ise kötü gelebilir. Bunun için bal ile karıştırın. Böylece hem tadı güzel gelecektir, hem de daha rahat içersiniz. Balın hakiki bal olduğuna dikkat edin.  Bu yöntemle kuru öksürüğünüzün nasıl geçtiğine şahit olacaksınız.

  • İkinci yöntemimizde ise size tadı daha kötü gelebilir. Çünkü içerisine tarçın ve karabiber katmanız gerekecek. Sıcak suyun içerisine bir çay kaşığı tozlu tarçın ve bir çay kaşığı karabiber ekleyin. Bu şekilde demlemesini bekleyin. Demlendikten sonra soğutmadan içmelisiniz.

  • Üçüncü yöntem diğer yöntemlere göre daha az bilinmektedir. O da şu şekildedir; yine sıcak suya ince ince kıyılmış bir adet çay kaşığı dağ şebboyu ekleyerek demleyin. Bu yöntem diğer yöntemlere göre kuru öksürüğe karşı daha etkili bir yöntemdir.

Bizden size tavsiye sakın sağlığınızı ihmal etmeyin. Her şey kazanılır, ancak sağlık kolay kolay kazanılmaz.

 

Sağlıcakla kalın wink

Yaşam
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Tüm Kategorilerden (Sondan Başa)