Ana Sayfa  »  Ekonomi  »  Atatürk Havalimanı’nda Bitcoin Üretim operasyonu
Atatürk Havalimanı’nda Bitcoin Üretim operasyonu
 1 Ay Önce
 0
 63

Türkiye'de olduğu gibi dünyada da piyasaları alt üst eden kripto para olarak bilinen "Bitcoin" üretim cihazları, gümrük muhafaza ekiplerini alarma geçirdi.

 

İstabul Atatürk Havalimanı'nda hareketli dakikara sebep olan  Bitcoin  üretim cihazları, New York ve Abu Dabi gibi ülkelerden Türkiye'ye getirilmek istenirken gümrük muafaza ekipleri tarafından yakalandı. İşlem gücü çok yüksek olan bu cihazlar ve çeşitli bilgisayar parçaları ele geçirildi. İki kişi hakkında yakalama kararı çıkartılarak adli işlem gerçekleştirildi.

 

bitcoin üretim cihazları

 

Bitcoin üretim cihazlarının piyasa değerleri çok yüksek olduğu belirtildi.

 

İstanbul Gümrük Muhafaza Müdürlüğü organizasyonu tarafından, Atatürk Havalimanı'nda dün ve bugün olmak üzere iki kere Bitcoin operasyonu düzenlendi. Dün yapılan operasyonda, ABD – New York şehrinden Türkiye – İstanbul'a gelen isminin Batuhan A. olduğu belirtilen şahısa yönelik operasyon gerçekleştirildi. Şahsın "Gümrüğe tabi eşyam yok" demesiyle yeşil hattan geçiş yapan ve Türkiye'ye girmek isteyen Batuhan A. adlı şahıs valizlerinin içine koyduğu Bitcoin üretim makinelerini X-Ray cihazına gönderilmesi istendi. Valiz içinde üretimde kullanılmak üzere; 12 adet ekran kartı, 1 adet güç kaynağı, 1 adet kamera, 27 adet ekran slotu, 1 adet sensör ve 1 adet sinyal tespit cihazı bulundu.

 

Gümrüklenmiş olarak değeri tam olarak 6 bin 892 lira olduğu belirlendikten sonra Bitcoin üretim cihazlarına el konuldu.

 

Dün yapılan operasyondan sonra bugünde ikinci operasyon gerçekleştirildi.

 

Bu operasyonda ise Abu Dabi'den yine İstanbul Atatürk Havalimanı'na gelen Rojin İ. adlı şahısa yönelik operasyon gerçekleştirildi.

 

Rojin İ.'nin yeşil hattan geçtiği sırada durdurularak valizinin kontrol edilme işlemi gerçekleştirildi. Rojin İ.'nin valizinde yapılan aramalar sonucunda değeri çok yüksek olan 76 bin 500 lira olan Bitcoin üretim cihazları bulundu. Bulunan cihazlar arasında 5 adet ekran kartı ve 5 adet güç kaynağı bulundu. 

 

Gözaltına alınan her iki şüpheli hakkında, savcılık kararıyla 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'nun 3/1. maddesi "Eşyayı, gümrük işlemlerine tabi tutmaksızın ülkeye sokmak" suçlamasıyla haklarında adli işlem gerçekleştirildi. 

 

Operasyonla ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın da emniyetten bilgi istediği öğrenildi.

 

ÜRETİM CİHAZLARININ ENERJİ TÜKETİMİ ÇOK FAZLA

 

Bitcoin ve diğer coin borsası, normal para borsalarından daha farklıdır. Herhangi bir bankaya veya resmi bir kuruluşa bağlı olmaksızın elektronik para birimi olarak geçmektedir. Sanal ortamda kripto para olarak en fazla kullanılan Bitcoin'dir. 

 

Bitcoin üretim cihazlarıyla para kazanılan işleme madencilik diğer adıyla mining denilmektedir. Kripto para üretimleri Bitcoin'de olduğu gibi diğer farklı alt coinlerde de mining yapılmaktadır. Algoritmaları farklı olarak hazırlanan ve çeşitli matematiksel hesapla çözülmesiyle üretim yapılmaktadır. Fakat asıl önemlisi ise hesabın çok hızlı bir şekilde çözülmesidir. Bu hususta ne kadar çok hızlı bilgisayar devreye girerse o kadar üretim cihazlarından elde edilen kripto paralar o derece fazladır. Paralel olarak bağlanan yüzlerce, belki de binlerce ekran ve grafik kartları sürekli olarak çalışıyor. Böylece üretimde avantaj elde edilmeye çalışılıyor.

 

Bu işlemler sonucunda ise oldukça fazla enerji tüketimi gerçekleşmektedir. Yıllık küresel çapta geliri yaklaşık olarak 17.2 milyar dolar olan Bitcoin'in üretiminde aralıksız olarak çalışmaya devam eden sistemi soğutmak gerektiği için, çok yüksek boyutlarda enerji tüketimi gerekmektedir. Enerji tüketimi bakımından ülke oranlaması yapıldığında tam olarak 159 ülkeyi geride bıraktığını düşünebiliriz. 

 

Kripto paraların hızla yayılması 2017 yılında artışı gözlenmektedir. En fazla 2017 yılında artan talepler değerlendirildiğinde 2020 yılında tüm dünyada tüketilen enerjinin hepsini geride bırakacağı kesinleşir.

 

Ekonomi
Özbekistan’a Vizesiz Gitmek

Özbekistan'a gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, artık vizeye gerek kalmadan 30 gün süreyle gidilebilecek. Türkiye vatandaşlarına özel olarak hazırlanan tasarıda Özbekistan tarafından onay çıkarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 30 günlük süre ile vize muafiyeti tanıdı.     Özbekistan tarafından 10 Şubat 2018 tarihinden sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına tanınan 30 gün süreli vize muhafiyeti uygulamaya başlıyor. Böylece […]

Tron Coin nedir? Tron (TRX) Fiyatı ne kadar?

Her geçen gün gündem yaratan sanal para dediğimiz coinlerin çeşitliliği artmaya devam ediyor. Binlerce coinin arasına 18 eylülde yeni bir coin daha eklendi. Adını sıklıkla duyduğumuz  Tron (TRX) coin  kripto para sektörüne katılalı henüz 5 ay gibi bir süre olmasına rağmen popülaritesi hızla artmaktadır. Sizlere Tron coin hakkında bilgiler vermek istedik. İşte Tron'da merak ettiğiniz […]

Anadolu Ajansı Sonunda Zamma Zam Dedi

Avrasya tüneline zam üstüne zam gelirken, Anadolu Ajansı önceki yapılan zamlara zam demeyerek üstü kapalı fiyatların arttığını söylemişti. Anadolu Ajansı (AA) daha fazla dayanamayarak onlarda zamma zam demeye başladı. AA Türk Anonim şirketi olmasına karşın, Türkiye Cumhuriyeti'nin çıkarları doğrultusunda hareket etmesi gerekirken günümüzdeki mevcut partiyi savunan haberleriyle dikkat çekiyor.     Avrasya Tüneli açıldığından bu yana […]

Avrasya Tüneli’ne İndirim Geldi

Öğlen saatlerinde yapmış olduğumuz "Anadolu Ajansı Sonunda Zamma Zam Dedi" başlıklı zam haberimizden sonra, öğrendiğimiz bilgiye göre zam fiyatları tepki üzerine geri çekilmiş. Avrasya Tüneline yapılan zamdan sonra zam indirimi getirildi. Tünel ücreeti yapılan zam açıklamalarından sonra 21 liradan 19,2 liraya düşürüldü. Devlet tarafından yüzde 18 olarak tünel geçişinden KDV oranını yüzde 8'e düşürdü. Bu […]

Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Tüm Kategorilerden (Sondan Başa)